Zisťovanie únikov stlačeného vzduchu v celulózkach a papierňach pomocou akustických zobrazovacích kamier
8. 8. 2023Mobilné termálne zobrazovanie: budúcnosť vo vrecku so zariadením FLIR ONE
15. 8. 2023Zisťovanie a meranie tzv. tepelný únik na prevenciu požiaru v batériových moduloch elektrických vozidiel
Problém
Väčšina výrobcov modulov a batériových riešení pre elektrické vozidlá používa pri inštalácii batériových článkov určitú úroveň nabitia na článok, pretože sa všeobecne predpokladá, že úplne vybitá lítium-iónová batéria je nebezpečnejšia ako plne nabitá batéria. Po pripojení jednotlivých batériových modulov začne medzi komponentmi prúdiť. Tento prúd často spôsobuje zvýšenie teploty článkov a tiež celých modulov. So zvyšujúcou sa teplotou klesá napätie v systéme, čo vedie k nárastu prúdu a ďalšiemu postupnému zvyšovaniu teploty. Tento cyklus nárastu teploty je známy ako tepelný únik a ak sa nezistí, môže spôsobiť poškodenie batérií a dokonca aj požiar samotného zariadenia. Termín "tepelný únik " je stav, keď nárast teploty batérie spôsobený vnútorným alebo vonkajším zdrojom tepla spôsobí reťaz chemických reakcií a skratov, ktoré vedú k ďalšiemu nekontrolovanému nárastu teploty v batérii.
Systém riadenia batérie (BMS) sa používa na monitorovanie teploty a zabezpečenie stavu batérie kontrolou uvoľnených spojení a vnútorných skratov.
BMS sa však do systému zvyčajne inštaluje neskôr počas inštalácie do zariadenia, do vozidla. Preto sa monitorovanie teplôt článkov a modulov počas počiatočnej montáže vykonáva pomocou ručných infračervených teplomerov, ktoré poskytujú informácie o teplote len v malej oblasti alebo vôbec.
Riešenie
Termokamery poskytujú výrobcom batériových systémov možnosť monitorovať celú zostavu batérie z hľadiska zvýšených teplôt a potenciálne nebezpečných situácií spôsobených tzv. tepelný únik. Keďže konfigurácie batérií sa môžu značne líšiť, schopnosť termovíznych kamier merať teplotu na tisícoch rôznych miest pomáha zabezpečiť, aby kritické horúce miesto nebolo prehliadnuté!
Počas inštalácie batérie je možné nainštalovať termokamery FLIR série A, pokročilé inteligentné senzory, ktoré monitorujú každý výfukový otvor. Pomocou online rozhrania na ovládanie stacionárnej termokamery možno vytvoriť viacero oblastí záujmu na podrobné monitorovanie, vrátane. nastavenie individuálnych úrovní alarmu pre každú nastavenú oblasť vrátane. signalizácia alarmu v prípade prekročenia nastavenej úrovne teploty. Pomocou siete EtherNet/IP možno alarmové signály odosielať do priemyselného PLC na zaznamenávanie údajov a riadenie, napr. svetelný/výstražný alarm pri prekročení danej kritickej úrovne teploty.
Táto konfigurácia poskytuje aj ďalšiu výhodu historizácie a zaznamenávania nameraných hodnôt teploty, vizuálny indikátor pre pracovníkov v prípade nebezpečne zvýšenej teploty a eliminuje možnosť ľudskej chyby pri používaní ručného infračerveného teplomera. ktorý meria len v jednom bode.
Termokamery FLIR série A sa dajú jednoducho nainštalovať a ovládať pomocou dodaného softvéru alebo ethernetového rozhrania.
Výsledky
Používanie termokamier Teledyne FLIR série A, ako je napríklad FLIR A70, prináša operátorom vyššiu efektivitu, presnosť a bezpečnosť v porovnaní s používaním bežného ručného infračerveného teplomera. Použitie termovíznych kamier navyše zvyšuje opakovateľnosť a spoľahlivosť merania a detekcie tzv. tepelný únik. Automatizované monitorovanie pomocou termokamier poskytuje vyššiu úroveň istoty, znižuje potenciálne nebezpečenstvo, a to vďaka rýchlemu odhaleniu problému.