Používanie termokamier vo veterinárnej medicíne
21. 7. 2023Včasná detekcia požiarov pomocou termovíznych kamier
21. 7. 2023Používanie termokamier pri senoseči v poľnohospodárstve
V posledných desaťročiach sa v poľnohospodárskom sektore neustále zvyšuje konkurencia, čo viedlo k vývoju moderných, vysoko účinných zberacích strojov, ale aj s vysokou cestovnou rýchlosťou (pracovná rýchlosť žacích strojov je vyššia ako 15 km/h a pracovné nože kosačky dosahujú dĺžku kosenia 14 metrov alebo viac). Z týchto dôvodov sa dramaticky zvýšil počet zvierat usmrtených alebo zranených počas bežných poľnohospodárskych prác. Spomedzi cicavcov sú opísanými poľnohospodárskymi činnosťami najviac postihnuté mláďatá zajaca poľného a jeleňa lesného (tzv. "srnčatá"), ktoré sa v nebezpečenstve prichytávajú na zemi, aby sa chránili pred predátormi.
V prípade srnčej zveri existuje osobitné riziko úhynu srnčiat. Dospelé jedince sú však tiež ohrozené, pretože výrazne uprednostňujú trávnaté biotopy, a to aj v porovnaní s inými poľnohospodársky využívanými lokalitami.
Je veľmi ťažké určiť presný počet takto usmrtených zvierat. Vo Švédsku sa odhaduje úhyn srnčej zveri spôsobený kosením krmovín na 25 až 44 %. Tieto výsledky vychádzajú z trojročnej štúdie. V súčasnosti sa odhaduje, že počet srnčej zveri usmrtenej v Českej republike počas jednej sezóny dosahuje až 50 000 kusov a viac.
Lacnejšia a veľmi účinná technológia, termokamery (termovízne alebo termovízne kamery), sa úspešne používa na zníženie úhynu väčších zvierat. Tie sa dajú použiť rôznymi spôsobmi, napr.:
-
termokamery umiestnené priamo na žacích strojoch
-
ručné termokamery
-
a termovízne kamery na dron
Použitie termovíznych kamier je možné, pretože termovízne kamery pracujúce v pásme LWIR dokážu čiastočne "vidieť" cez vegetáciu (pracujú v inom pásme žiarenia ako viditeľné a vďaka dlhším vlnám tohto žiarenia sú prekážky v podobe vegetácie dobre priehľadné). Hľadanie výrazne uľahčuje teplotný kontrast medzi hrou a okolím. Za určitých okolností a s podrobným Prieskum môže ľahko dosiahnuť 100 % úspešnosť pri použití termovíznej kamery.
Dôležité je tiež pamätať na vhodné podmienky pre samotné vyhľadávanie. Ideálnymi podmienkami sú skoré ranné hodiny (od 4:00 do 6:00). Tie sú vhodné z dôvodu najvyššieho možného teplotného kontrastu medzi hľadanou zverou (resp. jej telom) a okolím, t. j. predovšetkým vegetáciou a pôdou.
Pre úspešné používanie termokamier je najdôležitejším faktorom úspechu teplotný kontrast medzi hľadanou zverou a okolím. Ak je zem príliš horúca, teplota, a teda aj kontrast, splynú s okolím a hľadanie bude neúspešné. V chladnejších dňoch alebo v dňoch, keď pôdu neohrieva priame slnečné svetlo, môže byť vyhľadávanie úspešné počas celého dňa.
Termokamery umiestnené na kosiacich strojoch
Na kosačku sa môže namontovať vhodná stacionárna termokamera s vysokým rozlíšením (336 x 256 px alebo dokonca 640 x 512 px). Obraz sa potom prenáša káblom do kosačky a zobrazuje sa na bežnom tablete. Vzhľadom na veľký počet rôznych typov kosačiek je dôležité pamätať na to, že termokameru je potrebné individuálne namontovať na kosačku, aby mohla dobre snímať porast pred strojom. Inštaláciu a výber konkrétneho modelu termokamery je vhodné konzultovať s naším technikom.
Ručné termokamery
Vhodné sú v podstate všetky modely ručných termokamier s dostatočným rozlíšením (aspoň 240 × 180 pixelov) a dostatočne širokouhlým objektívom. Nevhodné sú "lovecké" modely termokamier, ktoré sú určené na pozorovanie zveri na vzdialenosť niekoľko sto metrov a viac.
Pre túto aplikáciu je možné zvoliť aj ručné modely s nízkym rozlíšením, ako napríklad FLIR ONE alebo FLIR TK, ale potom je potrebné počítať s výrazným predĺžením času vyhľadávania, pretože tieto modely umožňujú skenovať menšiu plochu stojanu v jednom zábere (približne 4x4m2, v dobrých podmienkach až 6x6m2).
Samozrejme, na vyhľadávanie možno použiť aj iné modely, ako sú uvedené nižšie. V tejto veci sa s nami môžete poradiť.
Termokamery namontované na dron
Termokamera umiestnená na dróne je ideálnym spôsobom, ako hľadať zver pred senníkom. Ak sa podarí prekonať určité technické obmedzenia a legislatívne požiadavky, je termokamera spolu s dronom veľmi efektívnym spôsobom, ako zmapovať desiatky hektárov pôdy s dostatočnými detailmi v priebehu niekoľkých hodín pred začatím zberu sena.
Tento spôsob vyhľadávania zveri pred senníkom však musí zohľadňovať požiadavky, ktoré sa vzťahujú na prevádzku dronov, t. j. pre bezpilotné systémy je rozhodujúcim predpisom dodatok X leteckého navigačného predpisu L2.
Ideálnou termokamerou pre tieto aplikácie je napríklad Workswell WIRIS alebo FLIR Zenmuse XT. Môžeme vám ponúknuť obe tieto termokamery vrátane príslušných dronov a potrebného školenia.
Aj tu si môžete vybrať modely s nižším rozlíšením, t. j. Dron FLIR DUO alebo Parrot s termovíznou kamerou FLIR ONE. Vtedy je však potrebné počítať s väčšou časovou náročnosťou a potrebou väčšieho počtu batérií, pretože na jeden záber sa opäť zachytí menšia plocha, t. j. zvyčajne 8x8m2.