Ako správne umiestniť bezpečnostnú termovíznu kameru
21. 6. 2023Využitie termokamier pri diagnostike podlahového vykurovania
20. 7. 2023Termokamery na nočné videnie, lov a pozorovanie prírody
Termokamera vidí v úplnej tme aj cez porast
Termokamera (niekedy tiež nazývaná ako termovízia) "vidí" rovnako cez deň aj v absolútnej tme (na rozdiel od spomínaného noktovizora). Veľkou prednosťou termokamier je, že vďaka odlišným vlastnostiam tepelného žiarenia, ktoré snímajú, môžu vidieť cez hmlu, dym a čiastočne aj cez porast. Na rozdiel od prístrojov na nočné videnie však vyžadujú teplotný alebo materiálový kontrast medzi pozorovaným objektom a okolím. Teplotný kontrast je však ľahký, t. j. 0.03 °C!
Výber vhodnej termokamery na nočné videnie
Základné parametre, ktorým sa jednotlivé modely termokamier líšia je rozlíšenie detektora a kvalita optiky. Všeobecne samozrejme platí, že čím vyššie rozlíšenie objektívu a lepšia optika, tým vyššia je cena. Aký je teda optimálny model pre Vás? Podľa čoho vyberať?
Najjednoduchšie je vyberať termokameru, podľa predpokladaného "dosahu", tj v akej vzdialenosti potrebujete zistiť, aký veľký je objekt. S týmto rozhodovaním vám môže pomôcť nasledujúci obrázok, kde je znázornená pozorovateľnosť dvoch objektov (približne veľkosť muža – 1.8m x 0.5m a menšieho automobilu – 2,3m x 2,3m) v závislosti od vzdialenosti pre rôzne modely termokamier FLIR pre nočné videnie.
Pozorovateľnosť dvoch objektov (približne veľkosť muža – 1.8m x 0.5m a menšieho automobilu – 2,3m x 2,3m) v závislosti od vzdialenosti pre rôzne modely termokamier FLIR pre nočné videnie.
Termokamera a noktovizor – rozdielna funkcia
Termokamera, na rozdiel od noktovizora, zaznamenáva intenzitu tepelného žiarenia zo živých aj neživých predmetov. Intenezita tepelného žiarenia je daná povrchovou teplotou snímaného objektu a materiálovými vlastnosťami povrchu (pozri pojem emisivita). Intenzita tepelného žiarenia je teda úplne nezávislá na úrovni viditeľného svetla, a teda samozrejme aj na intenzite slnečného žiarenia. Zaznamenané tepelné žiarenie je digitalizované a pomocou modernej elektroniky zobrazené v stupňoch šedej (pomocou tzv. palety) na malej obrazovke prístroja, ktorá je umiestnená v blízkosti okulára. Na túto obrazovku potom hľadí oko. Obrazovka je pomocou gumového krytu veľmi spoľahlivo tienená tak, aby nevyžarovala svetlo do okolia.
Termokamera teda funguje na inom princípe ako tzv. noktovizor (noktovizory sú niekedy tiež zjednodušene nazývané ako nočné videnie). Noktovizor zosilňuje zvyškové svetlo, a tak vyžaduje určitú úroveň osvetlenia viditeľným svetlom. Ako veľmi vysokú úroveň osvetlenia vyžaduje, záleží na jeho schopnosti viditeľné svetlo zosilniť. V súčasnej dobe sú k dispozícii noktovizory prvej, druhej, tretej a štvrtej generácie, pričom ich použitie na civilné účely je od typu druhej generácie a vyššie v SR aj v zahraničí regulované.
Termokamera oproti noktovizorom víťazí vo väčšine bežných situácií. A to či už ide o nočné videnie v blízkosti svetelných zdrojov (mestá, obývané objekty a pod.), kedy nehrozí presvietenie, či pohyb v priestore s hustejším porastom (pole, lúka, les, záhrada), kedy termokamera čerpá z jednej z hlavných výhod , tj schopnosti vidieť čiastočne cez porast.
Termokamera na nočné videnie má oproti noktovizoru ďalšiu výhodu – možnosť na základe teplotného rozdielu zvýrazniť živé objekty pomocou funkcie InstAlert. Vyššie sú uvedené tri rôzne palety, ktoré sú u termokamier FLIR najbežnejšie.
Na základe cenového porovnania nami ponúkaných modelov a zodpovedajúcich noktovizorov tiež zistíte, že pomer cena/výkon (predovšetkým z hľadiska dosahu) je u termokamier rovnaký alebo lepší ako v prípade cenovo porovnateľných noktovizorov.
Termokamery FLIR na nočné videnie nachádzajú uplatnenie nielen v noci, ale aj počas dňa za hmly av miestach hustého porastu (les, vysoká tráva, pole a pod.). Podobne ako noktovizory sú termokamery batériovo napájané s výdržou 4 a viac hodín plnej prevádzky.
Termokamera na nočné videnie má oproti noktovizoru ďalšiu výhodu, tj možnosť na základe teplotného rozdielu zvýrazniť živé objekty pomocou funkcie InstAlert.
Iste sa nám v tomto krátkom príspevku nepodarilo zhrnúť všetky vaše prípadné otázky. Neváhajte nás prosím kontaktovať.