Využitie termokamier pri diagnostike podlahového vykurovania
20. 7. 2023Používanie termokamier na detekciu plynov
21. 7. 2023Využitie termokamier pri kontrole elektrických rozvodov
Termokamery (termovízie či tiež termovízne kamery) sú už desiatky rokov využívané na diagnostiku elektrických rozvodov, zariadení a rozvodov vysokého napätia. Popri nasadení termokamier v stavebníctve možno práve túto aplikáciu považovať za kľúčovú, ktorá je s termokamerami už od doby ich prvých priemyselných nasadení. Hoci pôvodne išlo o veľmi drahú technológiu, dnes je možné kúpiť vhodné modely termokamier pre túto aplikáciu za niekoľko desiatok tisíc korún.
Naša prax ukazuje, že v prevádzkach, ktoré nie sú pravidelne termokamerou monitorované, sa nachádza podľa veľkosti 3 až 15 potenciálne nebezpečných závad s rizikom vzniku požiaru.
Princíp funkcie
Princíp funkcie je založený na meraní povrchovej teploty kontrolovaných objektov.
Najčastejšie sa pre kvantitatívnu termografickú kontrolu elektrických inštalácií pomocou termokamier (termovíznych kamier či termovízie) používa metóda, založená na porovnávaní aktuálnej povrchovej teploty danej časti elektrickej inštalácie a tzv. referenčnej teploty . V prípade trojfázových rozvodov (ktoré sú v priemysle najbežnejšie) je preto dobrým postupom systematické monitorovanie všetkých troch fáz súčasne s cieľom vyhodnotiť, či sa namerané povrchové teploty na skúmanom komponente líšia od ostatných častí, kde sa očakáva bezporuchový stav. Táto metóda vychádza zo skutočnosti, že všetky tri fázy sú rovnako zaťažené a majú teda rovnakú alebo aspoň približnú teplotu. Tento postup je založený na norme ISO 18434-1, ktorý tiež prináša metodické informácie k diagnostike elektrických strojov a zariadení.
Treba ale počítať s tým, že aj pri rovnakom zaťažení sa môžu povrchové teploty jednotlivých fáz líšiť a to predovšetkým v závislosti od ich aktuálneho prevádzkového zaťaženia. Z praktických dôvodov je prevádzková teplota súčasti vzatá ako teplota aspoň pri dvoch z troch fáz, za predpokladu, že pracujú normálne. Existujú aj metódy, ktoré na klasifikáciu využívajú rozdiel teploty prvku a okolitej teploty. Ide napríklad o vojenský štandard používaný armádou USA s označením MIL-STD-2194.
Klasifikácia závad
Klasifikáciou závady sa rozumie priradenie odporúčaní podľa klasifikačnej schémy v závislosti na stanovenom oteplení. Klasifikačnou schémou je v podstate tabuľka, ktorá stanovuje odporúčania v závislosti od veľkosti oteplenia. Odporúčanie môže byť nasledujúce „Ak je veľkosť oteplenia väčšia ako 30 °C, ide o intenzívne prehrievanie a súčasť je potrebné bezodkladne vymeniť, prípadne opraviť skrutkový spoj a pod.“.
Ako referenčnú hodnotu možno považovať teplotu spoja dostatočne vzdialenú od miesta so závadou, prípadne priemernú teplotu dvoch vedľajších fáz, pokiaľ sa tu závada nevyskytuje.
Voľba vhodnej termokamery
Pri výbere vhodnej termokamery pre túto aplikáciu je potrebné brať do úvahy predovšetkým rozlíšenie a parametre objektívu. Pokiaľ budeme diagnostikovať len blízke objekty menších rozmerov (tj napríklad rozvodné skrine vo výrobnom podniku), pri ktorých môžeme stáť dostatočne blízko, bude stačiť aj termokamera s menším rozlíšením, ako napríklad FLIR E5 či FLIR E6. Pokiaľ naopak budete diagnostikovať rozsiahlejšie technológie, ktoré sú navyše vzdialené, budete potrebovať termokameru s vyšším rozlíšením ako napr. FLIR E96 alebo FLIR T5xx. Pre diagnostiku rozvodov vysokého napätia, veľmi vzdialených alebo veľmi rozľahlých objektov, potom je možné odporučiť termokamery FLIR T8xx alebo dokonca termokameru s HD rozlíšením FLIR T1020, čo je termokamera s vôbec najväčším rozlíšením, ktorá je na trhu dostupná.
S výberom vhodného modelu termokamery na vaše účely vám samozrejme radi pomôžeme.
Zaškolenie zadarmo
Ku všetkým ponúkaným modelom termokamier ponúkame zadarmo zaškolenie. Aj keď nie je termografia technicky príliš náročný odbor, sú tu skutočnosti, s ktorými je počas merania potrebné počítať. Typicky sa jedná o správne stanovenie emisivity, odrazené zdanlivé teploty, alebo voľby vhodnej vzdialenosti. Školenie samozrejme obsahuje informácie nevyhnutné pre prácu s termokamerou a obslužným softvérom.