Termokamery na nočné videnie, lov a pozorovanie prírody
20. 7. 2023Použitie termokamier pri diagnostike elektrických rozvodov a zariadení
20. 7. 2023Využitie termokamier pri diagnostike podlahového vykurovania
Termokamery ako meracie prístroje zaznamenávajú povrchovú teplotu snímaného povrchu. Vďaka nim sme schopní merať povrchové teploty jednotlivých objektov, ale aj pozorovať (vizualizovať) teplotné rozdiely (kontrasty), ktoré vznikajú na jednotlivých častiach povrchu.
Sú teda vynikajúcim nástrojom nielen na diagnostiku obvodového plášťa budovy, ale aj rôznych systémov HVAC. Jednou z najužitočnejších aplikácií je diagnostika podlahového vykurovania, teplovodného aj elektrického, ale aj iných vykurovacích systémov.
Keď je ohrievač zapnutý, teplo vznikajúce pod povrchom podlahy vedie k jej ohrevu. Jednotlivé zdroje tepla ju však zohrievajú nehomogénne (ako je vidieť na obrázkoch nižšie), hoci to zvyčajne nohami nevnímame.
Prasknuté potrubie v kúpeľni. Horúca voda sa rozlieva do okolia, čo je viditeľné pomocou termokamery.
Termokamera tak môže odhaliť napríklad:
- Úniky teplej vody z podlahového teplovodného vykurovania,
- "mŕtve miesta", kde sa pokládka neuskutočnila,
- prevzdušnené, nedostatočné alebo zle fungujúce segmenty,
- možnosť porovnania funkcie jednotlivých (vykurovacích) segmentov (rôzne povrchové teploty na podlahovej krytine),
- lokalizácia potrubí a iných prvkov vykurovacieho systému na základe zmien povrchovej teploty.
Termokamery sú samozrejme užitočné napríklad aj na diagnostiku systémov ústredného kúrenia. Meraním povrchovej teploty dokážeme identifikovať vykurovacie vetvy, ktoré sú netesné, ako aj časti rozvodov, v ktorých uniká teplovodné médium. Nezriedka sa vyskytujú aj úniky teplej vody do suterénu, hoci ide o jedno z náročnejších vyšetrení.
Špecifické vlastnosti termokamier FLIR
Špecifické zobrazovacie funkcie termokamier FLIR výrazne uľahčujú lokalizáciu porúch. Ide najmä o funkcie MSX a obraz v obraze alebo miešanie teplôt. Funkcie kombinujú reálnu fotografiu a termogram (tepelný obraz), takže na fotografii je jasne vidieť, kde sa nachádzajú jednotlivé prvky vykurovacieho systému.
Príklad aplikácie
Investor posudzoval sťažnosť na inštaláciu podlahového vykurovania. Podľa návrhu malo byť teplovodné podlahové vykurovanie vedené až na samý okraj kuchynských skriniek a ďalších častí kuchyne.
Pre túto aplikáciu je možné zvoliť aj ručné modely s nízkym rozlíšením typu FLIR ONE alebo FLIR TK, ale potom je potrebné počítať s výrazným predĺžením času vyhľadávania, pretože tieto modely umožňujú skenovať menšiu plochu priestoru v jednom zábere (približne 4x4m2, v dobrých podmienkach až 6x6m2).
Investor mal dojem, že inštalácia nebola vykonaná v súlade s požiadavkami projektu. Kontaktoval dodávateľa stavby, ale ten reklamáciu zamietol s tým, že podlahovú krytinu v kuchyni môže odkryť na náklady investora.
Investor sa rozhodol použiť termokameru. Vďaka tomu s veľkou presnosťou určil, kde sa nachádzajú jednotlivé potrubia teplovodného podlahového vykurovania, a určil vzdialenosť od kuchyne a ďalších miest, kde sa mala podľa projektu vykonať inštalácia.
Snímky z termokamery usvedčili (alebo skôr usvedčili) stavebnú spoločnosť z nedodržania podmienok projektu. Následne sa stavebná spoločnosť a investor dohodli na zľave z už zrealizovanej stavby.